Vysvětlivky

Hmotnost přívěsu, je to problém?

Často se nás zákazníci ptají, mohou-li vézt přívěs, který má maximální povolenou hmotnost přívěsu vyšší než max. hmotnost přípojného vozidla, které má tažné vozidlo (automobil) zapsaný v technickém průkazu. 


Modelový příklad: za Superbem vezu běžný přepravník pro dva koně, řidičský průkaz B+E

  • automobil Škoda Superb - maximální hmotnost přípojného vozidla (kolik může "táhnout") je 1800kg
  • přepravník Böckmann Duo - hmotnost prázdného přívěsu je cca 750kg, maximální povolená hmotnost 2000kg
Zásadní je v tomto případě vlastnictví řidičského průkazu pro skupinu B+E - přívěs můžete za Superbem táhnout, nesmíte ovšem překročit aktuální hmotnost přívěsu 1800kg (to je maximum, co můžete za Superbem vézt). Max. povolená hmotnost přívěsu 2000kg nehraje v tomto případě roli.

Zjednodušeně - chcete-li vézt za Superbem přívěs s dvěma koňmi, není v tom problém. 

  • kůň cca 500kg, přívěs 750kg
  • 2x kůň + prázdný přívěs >>> 2x500 + 750 = 1750 kg 

Jaký řidičský průkaz?

Doporučujeme řídit přepravník s řidičským průkazem sk. "E" (např. B+E).


  • "B" - lze řídit soupravu o max. hmotnosti 3500kg - součet maximální hmotnosti automobilu a max. hmotnosti přívěsu
  • "B96" - lze řídit soupravu o max. hmotnosti 4250kg - součet maximální hmotnosti automobilu a max. hmotnosti přívěsu
  • "B+E" - lze řídit soupravu s hmotností nad 4250kg - součet maximální hmotnosti automobilu a max. hmotnosti přívěsu

Co je to "equi podvozek"?

Přepravníky pro koně mají jiné (zpravidla měkčí) uložení náprav než běžné přívěsy. Např. výrobce Humbaur nazývá podvozky svých přepravníků EquiChamp. Toto řešení ovšem navyšuje výrobní cenu a obvykle levní (nebo nepříliš kvalitní) výrobci používají běžné nápravy, které nejsou pro koně vhodné (buď jsou velmi tvrdé a prakticky nepruží, nebo naopak velmi měkké a celý přívěs se pak houpe). Proto prodáváme pouze přívěsy od ověřených výrobců jako např. Humbaur, Böckmann, Reuter, Wörmann, WM Meyer, Blomert, Maro... kteří mají equi podvozky v základní výbavě. Některé přívěsy jsou doplněny o tlumiče podvozku, nicméně na jízdu to nemá zásadní vliv a jedná se ve většině případů o homologační nutnost pro rychlost 100 km/h.

"Panic / panik systém"

Možnost uvolnění předního břevna ("trubka", za kterou stojí kůň a opírá se o ní plecemi) z venku. Jedná se o důležitou bezpečnostní pojistku hlavně pro ty koně, kteří jsou při přepravě nervózní nebo agresivní a mohli by přední břevno přeskočit nebo na něj naskočit. V takové situaci se pak zvenku odšroubuje oko (stačí za pomocí velkého šroubováku nebo tyče) a břevno spadne dolů a kůň se vyprostí.

Jak rychle mám v přívěsem jezdit?

  • vždy je nutné dodržovat max. povolenou konstrukční rychlost přívěsu (obvykle 80 nebo 100 km/h)
  • s naloženým koněm doporučujeme max. rychlost 80 km/h a to především kvůli nenadálým situacím na silnici, kdy je nutné brzdit, měnit směr, atp., aby se kůň při těchto manévrech nezranil
  • pozor při cestách do zahraničí, kde ve většině Evropy platí rychlostní limit jízdy s přívěsem 80 km/h (např. v Německu), popř. na vyšší rychlost je nutné mít speciální povolení